Роботи в ежедневието - кога ще имаме робот-асистент у дома? 

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Български учени от INSAIT към Софийския университет постигнаха пробив в роботиката, разработвайки модел на триизмерен пространствен интелект, който може да промени начина, по който роботите взаимодействат с физическия свят и хората.

„Можем да си представяме този модел като еквивалента на ChatGPT за роботиката. Той стъпва върху съществуващия изкуствен интелект и му добавя пространствено мислене – умението да извършва задачи в нашия физически свят“, обясни изследователят Николай Николов в „Денят започва“.

По думите му новата технология може да направи роботите напълно автономни в следващите 5 до 10 години:

„До края на десетилетието очаквам да имаме пълна автоматизация в дома. Такива роботи ще могат да вършат задачи като човек – например да готвят или да перат“.

Моделът е отворен и достъпен за всички, за да се ускори развитието на технологията.

„Всеки може да отиде в интернет и да си го свали. Идеята е повече хора да го използват и да надграждат върху него. Така развитието ще стане много по-бързо“, добави той.

Вижте целия разговор във видеото. 
 

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад